معرفی برج خنک کن شرکت مهتاب گستر

برج خنک کن ماشین برودتی خنک کننده آب می ‌باشد. در واقع برج خنک‌ کن ماشین برودتی خنک کننده‌ ای است که قالباً در کاهش دادن دمای آب تا محدوده خاص به کار می ‌رود. کاهش دمای سیال آب در برج خنک کن طبیعتاً تابع شرایط دمایی محیط محل نصب می ‌باشد. برج خنک کن توسط آب حرارت ماشین‌ آلات را جذب و آن را به محیط خارج هدایت می‌ کند. جالب است بدانید گرمای جذب شده از تجهیزات صنعتی در مکانیزم داخلی برج خنک کن توسط هوای خشک به بیرون انتقال می ‌یابد. به بیانی دیگر برج خنک کن نوعی تبادل کننده انرژی بین آب و هوا محسوب می ‌شود که در واقع به آن، مبدل برودتی نیز می ‌گویند. در واقع این منبع برودتی با ایجاد تماس و برخورد بین آب گرم و هوای محیط سبب تبادل شدن انرژی گرمایی می ‌شود. تبادل حرارتی از آب گرم به هوای خنک انجام می ‌پذیرد و این موضوع باعث کاهش یافتن دمای آب می شود.

هر کارخانه بزرگ و کوچک امروزه نیاز مبرم به استفاده از تجهیزی با نام برج خنک کن می باشد چرا که به واسطه آن می تواند گرمای اضافی تجهیزات خود را به بیرون انتقال دهد. کارخانجات قند، کارخانه رب، کارگاه های تزریق پلاستیک، شرکت های فولاد و نیروگاه از مهم ترین مصرف کنندگان این دستگاه حساب می شوند. لازم به ذکر است که هم اکنون کم تر صنعتی را می توان نام برد که از وجود برج خنک کن در مجموعه خود بهره نجسته باشد. رشد و نموی صنعت تولید برج خنک کن هم به واسطه همین موضوع پیشرفت چشمگیری داشته است. برج های خنک کن امروزه در محیط بیرون و در هوای آزاد قرار می گیرند و دلیل اصلی این موضوع هم نحوه کارکرد برج خنک کن قلمداد می شود. یک برج خنک کن با جذب هوای آزاد و ایجاد درصدی تبخیر موجب خنک کاری آب می شود.

نکات مهم در خصوص با طراحی برج خنک کن

·        شدت جریان آب و هوا

·        نحوه پخش آب و آرایش نازل ‌ها

·        توجه به نوع پکینگ ‌های برج خنک کن

·        استفاده از نرم افزار های طراحی استاندارد

·        دارا بودن تجربه مکفی در زمینه طراحی و محاسبه ظرفیت برج خنک کن

اصولا طراحی برج خنک کن امری کاملا تخصصی محسوب شده، هر گونه خطا در محاسبه تحمیل هزینه را به دنبال دارد. به عنوان مثال اگر ظرفیت برج خنک کن بیشتر از نیاز باشد موجب مصرف بیهوده آب و انرژی می شود. مهندسان و تکنسین ‌های شرکت مهتاب گستر از مجرب ‌ترین متخصصان جهت طراحی برج های خنک کن هستند. جهت رزو و راهنمایی می توانید با کارشناسان فروش ما تماس حاصل نمایید.

نحوه خنک کردن آب توسط برج خنک کن

بسیاری از ماشین آلات سرد کننده امروزه بر پایه علوم ترمودینامیک و انتقال حرارت عمل می نمایند. برج خنک کن هم یکی از ماشین های خنک کننده بوده که با بهره گیری از عمل تبخیر و ترکیب انتقال حرارت و انتقال جرم کار خود را به ثمر می رساند. حال وابسته به شرایط محیط اقلیم نصب می تواند دارای بدنه ای بتنی، فلزی و یا فایبرگلاس باشد. در برخی موارد مشاهده می شود که به منظور کاهش میزان مصرف آب از نوع مداربسته این تجهیز بهره برده می شود. در واقع به بیان ساده فارغ از نوع برج خنک کن و یا جنست بدنه، وظیفه اصلی برج خنک کن، خنک کردن آب با تماس دائمی با هوای آزاد و ایجاد درصد کمی تبخیر می باشد. البته باید دقت کرد که در مناطق مختلف کارایی برج های خنک کننده نیز متفاوت خواهد بود. مثلاً در شهری مثل اصفهان که آب و هوای نسبتاً معتدل دارد کار برج خنک کن آسوده تر خواهد بود تا شهری مثل بوشهر. بوشهر شهری است با اقلیم مرطوب و از این رو یک برج خنک کن نمی تواند کار خود را به خوبی انجام بدهد.

آب سرد خارج شده از یک برج خنک کن همواره دمایی بالا تر از دمای هوای شرجی در آن محیط را داراست. دمای هوای شرجی یا اصطلاحا دمای حباب تر یک فاکتور تعیین کننده در پارامتر دمای آب سرد محسوب می شود. برای شهر های مختلف دمای حباب تر یا وت بالب از 15 الی 35 درجه متفاوت است. برای محیط های شرجی با رطوبت بالای 70 درصد میزان دمای وت بالب بالا تر بوده و برج خنک کن محدودیت زیادی در خنک کردن آب در تابستان خواهد داشت.

البته میزان دمای حباب تر اعلام شده صرفاً در فصل تابستان و در بد ترین شرایط اقلیمی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. نکته دیگری که باید عرض کنیم این است که یک برج خنک کن قادر نخواهد بود که آب را دقیقاً تا دمای مرطوب محیط کاهش دهد. آب سرد خنک شده در این تجهیز همواره 3 الی 5 درجه بالا تر از دمای محیط بوده و افت دمای ایجاد شده در انواع برج خنک کن با قانون بیان شده سنجیده می شود.

نکات مهم در خصوص محل نصب برج خنک کن

ورود جریان هوا به داخل برج خنک کن مهم ترین عامل جهت خنک کردن آب به شمار می رود. در واقع خنک کردن آب داخل برج خنک ‌کن تنها توسط برخورد آب با جریان هوای تازه صورت می ‌گیرد. وظیفه یک فن در برج خنک کن نیز افزایش جریان هوا به داخل برج خنک کن می باشد تا با برخورد هوا و آب بتوان آب گرم شده را خنک کرد.

مساله فوق درباره برج ‌های خنک کن که در فضای باز نصب می‌ شوند صدق نمی‌ کند و در صورت ورود جریان هوا به داخل این برج‌ ها مشکلی وجود نخواهد داشت. اما چنان چه زمانی بخواهیم از چندین برج خنک‌ کن در محلی نزدیک به هم دیگر استفاده کنیم ‌باید این برج ‌های خنک کن دارای فاصله استاندارد از هم دیگر باشند تا هوای گرم خارج شده از یک برج خنک کن وارد برج خنک کن دیگر نشود و بتوان بستر تردد جریان هوای خنک را به خوبی برای برج خنک کن فراهم کرد.

در برخی مواقع، برج خنک‌ کن در محلی محصور مابین دیوار و در داخل ساختمان نصب می‌ شود. در این حالت باید موارد زیر به خوبی رعایت شود:

·   اطراف برج خنک کن باید دارای فضای کافی باشد و جریان هوا به‌ خوبی و به‌ راحتی بتواند وارد برج خنک کن شود.

·   در برخی مواقع برای افزایش کارایی برج خنک‌ کن ممکن است لازم شود که تجهیزات اضافی روی آن نصب شود. به همین دلیل، در تعیین محل نصب برج خنک کن باید این مورد نیز در نظر گرفته شود.

·   به دلیل وجود جریان آب در برج خنک ‌کن، پس از مدتی ممکن است قطعات داخلی برج خنک کن دچار خوردگی و استهلاک شوند. بنابراین نیاز است که حتماً سرویس‌ های دوره ‌ای برج خنک کن به خوبی صورت گیرد.

·   برای نصب برج خنک‌ کن باید محل نصب برج خنک کن دارای استحکام بالایی باشد. هنگام ورود آب به داخل برج خنک کن، وزن آن به شدت افزایش یافته و همین امر باعث می ‌شود تا برج خنک ‌کن سنگین شود. اگر محیط نصب دارای استحکام بالا نباشد ممکن است خطرات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

·   به دلیل بسته بودن محیط باید کانال تهویه‌ ای برای خروج هوای گرم شده تعبیه شود تا هرگز هوای گرم شده مجدد توسط فن ‌های برج مکش نشود. این گردش مجدد هوا سبب می ‌شود تا آبی که از برج خنک کن، خنک می شود بازهم گرم بماند. دلیل این امر نیز وجود رطوبت بالا در برج خنک کن است که راندمان خنک‌کاری آن را به شدت کاهش می دهد.

برج خنک کن مهتاب گستر

طراحی و تولید انواع دستگاه های صنعتی از جمله انواع برج خنک کن متناسب با نیاز ها و در خواست های هر مشتری و مطابق با استاندارد های روز در شرکت ما انجام و کلیه محصولات به صورت مستقیم از کارخانه و با قیمت بسیار مناسب به فروش می رسد.

گروه تولیدی و صنعتی مهتاب گستر به عنوان مرجع تخصصی فروش انواع تجهیزات در حوزه تهویه مطبوع، سیستم های گرمایشی و سرمایشی، مبدل حرارتی صفحه ای، انواع منبع کویل دار، انواع برج خنک کن و قطعات برج خنک کن، کندانسور هوایی، دستگاه هواساز، انواع چیلر ها (چیلر تراکمی و چیلر جذبی)، پمپ و سیستم های آبرسانی، انواع فن کویل ها و اسپیلت ها، ساخت انواع دستگاه اگزاست فن، انواع یخساز صنعتی، انواع سختی گیر آب، انواع فیلتر شنی، سیستم های تصفیه آب و هوا با تنوع بسیار زیاد از لحاظ برند و مدل، با داشتن تیمی فنی و متخصص تلاش دارد تا بهترین کیفیت و رضایت را از آن هموطنان و به ویژه صنعت گران نماید. در صورتی که قصد خرید دستگاه برج خنک کن و محصولات مشابه را دارید، می توانید با دریافت قیمت برج خنک کن، تکنولوژی ها و آپشن های آن ها و مشورت کارشناسان فروش مهتاب گستر انتخاب بهتری داشته باشید.

مجموعه صنعتی مهتاب گستر در زمینه تولید انواع برج خنک کن به صورت حرفه ای در حال فعالیت است. شما هر گونه نیازی که به انواع برج خنک کن و دیگر محصولات داشته باشید توسط کادر مجرب و حرفه ای ما در کم ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت به شما ارائه می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص برج خنک کن و نحوه تولید آن به سایت مهتاب گستر مراجعه نمایید.

برای ثبت سفارش با ما در تماس باشید: 09127883721 66706377 66709528